Velké interview s předsedou klubu před začátkem soutěžní části sezóny 2016

21.04.2016 | Pavel Kašuba

V prostorách zahrádky restauračního zařízení na Zimním stadionu v Novém Jičíně proběhl dne 21. dubna obsáhlý rozhovor se Zbyňkem Kubičíkem. V něm klubový předseda stanovil cíle všech tří výběrů IHC Nový Jičín pro nadcházející sezónu, představil kompletní realizační personál a také promluvil mimo sportovních záležitostech klubu. Při svém povídání, jehož přepis najdete uvnitř článku, zdůrazňoval hlavně fakt, že novojičínské in-line hokejisty nečeká nic lehkého.

Cíle pro sezónu 2016

"Nečeká nás vůbec jednoduchý úkol. Navazujeme na nejúspěšnější sezónu, jakou jsme prožili, což je zatím každá následující. Určitě budeme chtít tenhle , ale nic jednoduchého nás nečeká. Poslední rok zároveň rozšiřujeme klub o nějaké týmy a letos jsme do sezóny šli s tím, že bychom měli mít hodně mladých, což se úplně nepotvrdilo. Dnes máme juniorku dejme tomu na hranici únosnosti co se týče počtu. Počítali jsme s daleko širším počtem, proto jsme přihlásili béčko. Těch kluků není tolik, takže uvidíme, jak se podaří naplnit funkci toho béčka. Jdeme tam do nějakého rizika, neznáma. V každém případě navazujeme na velmi, velmi zdařilý rok a uvidíme, co nás čeká."

"Do sezóny tedy vstupujeme se třemi týmy. Budeme mít 'A' muže, budeme mít 'B' muže a budeme mít juniory, přičemž 'A' muži a junioři budou hrát extraligové soutěže. Loňský krok s juniorkou byl stoprocentně prospěšný nejen z důvodů výsledkových, ale i díky zapracování do mužů. Hodně kluků letos přechází a počítáme s nimi do základní sestavy."


Ambice jednotlivých výběrů

"Co se týče ambicí jednotlivých týmů, ty jsou v prvopočátku sezóny jednoduché. Systém juniorské soutěže je takový, že první tři týmy z naší divize postupují do Final 6, která nahrazuje Final 4, aby byla ta soutěž dlouhodobá a mohla se hrát co nejdéle. Dříve to bylo kratší o jeden týden, ve kterém bylo čtvrtfinále v němž většinou vyhrávaly ty lepší týmy. Teď se tedy hraje o týden déle základní část, což na jednu stranu určitě vítám, protože kluci hrají pravidelně. Postupují první tři, mezi nimiž chceme být a zahrát si Final 6."

"V béčku by měli nastupovat kluci, kteří chodí na tréninky, historicky vybojovali extraligu a dnes jsou na hraně sestavy nebo se mohou rozehrát. Zároveň by jej z poloviny měli tvořit kluci z juniorky, aby měli nějaký přechod do toho mužského hokeje. Důležité je také říct, že rozmanitost v kvalitě týmů bude asi dost široká, což znamená, že budou slabší zápasy a silnější zápasy. A vzhledem ke kvalitě, se kterou do toho půjdeme, a zkušenostem bychom určitě měli při systému soutěže, ve které se hraje nástavba prvních pěti týmů a druhých pěti týmů, hrát v té první pětce, aby jsme dosáhli toho, že poslední čtyři zápasy v této části budou kvalitní. Takže zde je určitě cíl zahrát si v první pětce."

"Loňské čtvrtfinále jsme vybojovali v posledním kole. Cílem byla záchrana, takže to byl velký úspěch a chtěli by jsme jej určitě zopakovat. Chceme se dostat do play-off. Je tam celkem dvanáct týmů a postupuje osm. Může to být malá ambice, může to být velká ambice a myslím si, že s každým kolem budeme chytřejší. Ten tým je v každém případě z půlky nový. Je postaven na šikovných klucích, kteří jsou mladí a nemají s tou soutěží tolik zkušeností, stejně jako my, protože to byla jedna sezóna. Většina si k tomu již přičichla. Cílem je se podívat do čtvrtfinále, samozřejmě z nejlepší pozice, ale bereme jakékoliv postupové místo. Letos je novinka a nesestupuje se, protože není moc týmů prahnoucích po postupu."


Nové dresy

"Nové dresy určitě zachovávají klubovou identitu. Jdeme do jednoduchosti, kde dres už není přeplácaný reklamami. Chceme jít cestou čistého designu, navíc dresy jsme měli snad čtvrtou sezónu. Mají odsloužené čtyři sezóny a bylo na čase je změnit i s ohledem na to, že ne všichni sponzoři byli aktuální a nechtěli jsme ten prostor nechávat i těm, kteří dnes s námi úplně nespolupracují."

"Se spoustou financí nám samozřejmě pomáhá město, kraj a naši klíčoví partneři. Ty jsme zcela vypíchli a na dresech zůstali, ať je to Nový Jičín nebo je to SportObchod. Nedegradujeme tím další sponzory, ale s těmito máme víceméně automatickou vzájemnou spolupráci. Sponzory budeme propagovat na místech, které jsme schopni lépe 'ohýbat' než dresy."

"Dresy jsme zároveň dělali univerzálně tak, aby pokryly potřeby áčka, béčka a možná případně i juniorky při nekolizi v termínech. Junioři dostali loni novou sadu, takže ty jim určitě zůstanou a ty, na které se nám loni podařilo sehnat finance, budou mít hlavně muži. Nemusíme se bát toho, když odejde hráč, že s ním odejde i dres. Odejde s ním jenom jmenovka. Je to prvek, kterým jsme si to zjednodušili do budoucnosti."

"Není úplně stanovené, které jsou domácí a které jsou venkovní, takže těžko říct. Doma by jsme chtěli primárně hrát v té černé, protože k ní celkově tíhneme. Nově je tam hodně červené barvy z loga, čímž se odráží identita klubu."


Hráčský kádr

"V juniorské kategorii jsme loni měli hodně individualit. Letos tam nějaké vidím, vyzdvihovat je nebudu, jenom doufám, že mi ukážou, že to jsou ony. Je vidět, že juniorka od začátku funguje dobře a po lidské stránce je to ještě možná lepší, než na začátku. Vstupujeme do s tím, že už máme zkušenosti s in-line hokejem v této kategorii. Vidím to tak, že v juniorce by se měli ukázat noví lídři, protože ti staří odešli všichni do mužů. Mám nějaké očekávání a uvidíme, kdo je naplní. Očekáváme, kdo by ten tým měl vést a doufám, že mi to potvrdí."

"Co se týče mužské kategorie 'B', tam čekám, že budou hráči, kteří si tuhle kategorii vezmou za svou. Věřím, že tam takoví budou. Když tam nebudou, tak je budeme muset nějak najít. Cílem je, aby se v tom někteří kluci viděli a zároveň viděli, že k nim chodí junioři, kteří jsou na vysoké herní úrovni. Chci, aby viděli přínos jak pro ně samotné, tak pro ty juniory. Teď je otázka, zda-li to ti kluci budou chtít vidět. Pro některé je to tam na úrovni kroužku a jenom doufám, že to vezmou jako poctivý kroužek a budou na něj chodit."

"V áčku chceme stavět na výborných výkonech brankáře. Naše obrana je už třetí sezónu konsolidovaná. Hrajeme ve stejné sestavě a myslím si, že defenzívu určitě špatnou nemáme. Budeme stavět na zkušenosti a dravém mládí, které se už odráží po několik sezón. Novou neznámou je útok, neboť polovina jeho složení se obměnila. Čekám, že lídrem budou Michal Chvostek a Pavel Zedník, a k nim se připojí všichni mladí hráči, kteří mají výborné výsledky v hokeji a loni to prokázali v juniorce."

"Máme výhodu, že rozlosování je uděláno tak, aby se juniorka nekryla s béčkem. Byla to naše podmínka, kterou se podařilo splnit. Takže v tomhle je to relativně dobré a v jeden hrací den se nám nepotká 'A', 'B' a juniorka. To bychom nezvládli - nemysleli jsme si to už před měsícem a teď už jsem o tom přesvědčen. Nejtěžší pro nás bude hned první víkend, kdy nám hraje juniorka ve Zlíně dva zápasy a my hrajeme v Praze a na Kladně. Tam se nám to nejvíce rozštěpí, potom už takový problém nebudeme v průběhu zbytku sezóny mít."


Změny v soupisce

"Odešel nám David Šebek, což je jediná ztráta. Mrzí mě to z toho důvodu, že byl velkým přínosem a vnímali to tak všichni. Kluci na něj dali, což bylo super. Pomohl nám v první sezóně, ale letos - tím, že se nesestupuje - je možná na jednu stranu dobře, že můžeme dát příležitost klukům, kteří mají k Novému Jičínu blíž. Působení Davida pro nás bylo velmi přínosné, zachránili jsme extraligu, získali jsme výborné zkušenosti a vždy jsme se na něj mohli spolehnout. Dnes to musí na sebe vzít už další."

"Problémem je, že nemáme odkud brát. Je to čistě na tom, co si vychováme z juniorky, co se nám zatím daří a vnímám to tak, že se nám to ještě bude dařit tuhle sezónu stoprocentně. Uvidíme jestli i dál. Juniorka je hodně o tom, jestli si dají kluci dohromady partu, abychom to byli schopni odehrát. Ve chvíli, kdy budeme schopni odehrát sezónu, na juniorku seženeme prostředky."


Budoucnost mládežnických výběrů

"Otázkou je, kolik lidí budeme mít na další sezónu a na tu další. Juniorka vznikla nadšením a i díky tomu, že hodně kluků mělo návaznost s Novým Jičínem. Když jsme se loni podívali na kádr, tak nám sice hodně lidí jezdilo z Třince, ale polovina z toho jsou jičíňáci. A ten poměr se velmi patrně mění, takže uvidíme, jakou 'životnost' může juniorka mít. To je jasná, otevřená otázka. Aktuálně v Novém Jičíně moc nefunguje hokej tady v těch úrovních."

"Mladší kategorie dělat nebudeme, pokud se neobjeví někdo, kdo by to chtěl dělat - v rámci našeho klubu to není problém. Klidně tímhle někoho zvu. Kdo to chce dělat, ať přijde. Já na tohle kapacitu nemám. Můžeme se bavit o tom, že to nějakým způsobem zahrneme pod náš klub, ale ambice vychovávat níž nemáme a hráči juniorského věku v Novém Jičíně nejsou. Pro mě je klíčové, abych tam měl každý rok kluky, na které se můžu spolehnout a kteří tu partu spíš vytvoří, než zkazí."


Reprezentační výběr České republiky

"Reprezentace je pro nás zajímavým způsobem zviditelnění, ale není naší prioritou. Svým způsobem je takovým nepřítelem ligové soutěže, protože ta se buď přerušuje nebo dřív či později končí. Není to úplně to nejlepší z pohledu ambicí klubu, ale z pohledu jednotlivců je to pro klub důležitá věc, aby byl více viditelný."

"Letos je rozlosování uzpůsobeno tomu, že proběhnou reprezentační kempy jak juniorů, tak mužů. Věřím, že v obou kategoriích mámě hráče, kteří by se tam mohli prosadit. Otázka je, z jakého hlediska budou probíhat nominace. Bývá to různé, ale v juniorce to vidím tak že máme dva až čtyři kluky, kteří by za reprezentaci mohli hrát, a když to řeknu jinak dva, co jí musí hrát."

"Z mužů byl už loni David Šebek, který bude letos hrát za Boskovice a bude těžkým soupeřem. Myslím si, že Jan Zahradníček, který byl na Mistrovství světa IIHF mužů jako junior, se může klidně podívat i do seniorské reprezentace FIRS a není jediným. Určitě tam může mít dveře otevřené půlka našeho týmu a je na každém, jaký koncept si zvolí. Když jsem viděl hrát Michala Chvostka, tak jestli bude chtít, musí být vidět. A pak je otázka, jak se k tomu postaví Michal Kovařčík nebo Vít Christov. Ti jsou sice teprve prvním rokem oficiálně muži, ale záleží kdo jak chce nominovat. Věřím, že z Nového Jičína tam někdo pojede."


Zhodnocení předsezónní přípravy

"O nějaké fyzické připravenosti se nemusíme bavit. Spousta těch kluků hraje celou sezónu hokej a většina z nich je podle mě ve svém věku fyzicky připravená výborně. Vidím to tak, že čím déle jsme na ploše, tím jsme na tom technicky lépe, protože tam je nějaký přechod a někdo na tom stojí úplně poprvé. Pro áčko je takových minimum, pro juniory jsou to čtyři kluci. Je důležitý každý trénink a zatím to berou kluci poctivě. U juniorské kategorie byla příprava velmi dobrá. Zajistili jsme tam turnaj a jsme napřed před všemi."

"U mužů už tak spokojený nejsem, protože při prvním turnaji, na kterém jsme se mohli sejít, se hrál ještě hokej. Turnaj se tak sehrál v brzkém termínu a tak bylo zřejmé, že se nesejdeme všichni. I přesto ta účast nebyla nejlepší. Mnozí byli ještě pryč - někteří dohrávali sezónu ve Španělsku, někdo ještě hrál hokej za Frýdek-Místek a skoro do toho zasahovalo i juniorské finále. To znamená, že těch kluků bylo málo. Druhý turnaj jsme hráli v Karviné, kde ta úroveň nebyla něco, co by jsme vůbec chtěli hodnotit."

"První zápasy napoví. Teď jsme měli šanci jet a dostat se na Memoriál Karla Rachůnka a Pavola Demitry, který je v Brumově-Bylnici. Před měsícem bylo bohužel plno, ale včera jsme se dozvěděli, že není, protože Hradec Králové, stejně jako do Boskovic, nedorazí. Je to pro mě trochu smutné. Kdybychom to věděli třeba před týdnem, tak bychom se na to nějakým způsobem složit, ale nechtěl jsem kluky brát, když jedeme příští týden do Prahy a minulý víkend jsme byli v Karviné. Nebylo to něco, co bych chtěl. Ostrá příprava nás čeká příští týden - hrajeme dva zápasy v Praze, přesuneme se na Kladno, tam se přespí a ráno v 10 tam hrajeme. Takže celkem nás příští týden čekají první tři utkání a myslím, že všechny budou moci napovědět něco o našich ambicích. Budeme se snažit urvat co nejvíce bodů, ale půjdeme do toho s pokorou. Každý bod je pro nás dobrý, ale věřím, že můžeme uhrát slušné výsledky."


Realizační tým IHC Nový Jičín pro sezónu 2016

"Juniorskou kategorii povede jako hlavní trenér Kamil Gebauer, béčko bude mít na starost Filip Ohera a budu ho doplňovat buď já nebo Kamil podle časových možností, a muže mám primárně na starost já a bude mi pomáhat Kamil Gebauer s tím, že já budu hrát, Kamil bude chytat a nějakým způsobem si to rozdělíme. Dá se hovořit o hrajících trenérech. Vedoucím družstva pro A-tým je Bronislav Zahradníček a věřím, že se nám pro juniorku a béčko vyprofiluje nějaký rodič, který bude rád jezdit tady na ty zápasy. Když ne, tak si to budeme muset nějak rozebrat s klukama. A napříč všemi týmy operuje srdce našeho týmu, kterým je Jaroslav Maček, který vlastně má na starost veškerý servis pro kluky a udělá pro ně první poslední. Jeho priorita bude v tomto pořadí: když hraje áčko, jede s áčkem, když nehraje áčko, jede s juniorkou a v poslední řadě je béčko."


Propagace

"Máme nově redaktora, který je hodně šikovný a je i amatérským grafikem. Podařilo se nám vytvořit plakát, který jsme dělali každým rokem, ale chceme propagovat všechny domácí zápasy. Začali jsme květnem, což je gró celé sezóny, a budeme se snažit jej dostat na co nejvíce míst, aby to lidé viděli. Měli by jsme tedy mít lepší servis z našich zápasů a uvidíme, jaká bude sledovanost stránek a Facebooku."

"Budeme samozřejmě pracovat s Facebookem jako doteď. Myslím si, že v tomhle patříme v celé komunitě in-line hokeje ke špičce, ne-li nejlepší minimálně tím, co pro to děláme. Zároveň při tom chceme ukázat na to, kdo nám pomáhá. Je to město, letos máme šanci na zisk dotace z kraje, což je pro nás velká výhoda, a pak partneři. Chceme ukázat na ty, kteří se nám snaží pomoci a za to jsme určitě moc rádi."


Komunikace s médii

"Co se týče televize, nejvýznamnější spolupráci máme s Polarem a co se týče novin, tam je to Novojičínský deník. Regionální televize je u nás pravidelně a často a natáčí záběry a rozhovory z domácích utkání. Loni jsme se dostali na Českou televizi díky juniorům, kteří byli ve finále. Dalšími regionálními periodiky jsou Novojičínský zpravodaj a dosahujeme i na Moravskoslezský deník."


In-line hokej vs. lední hokej

"Když si dnes přečtu rozhovor s Richardem Hrazdírou, se kterým jsme mluvili na Facebooku, tak to jen dokazuje to, že in-line hokej není nepřítel ledního hokeje. Spíš naopak a já se s tím plně ztotožňuji, protože si myslím, že in-line hokej může hokejistům pomáhat. Třinec je zatím benevolentní, máme hodně kluků z Třince a to všichni ví a vidí. Hodně jich je s jičínským srdíčkem, další jsou regionálně od Třince a vzali si to tady za své, což je pro mě cílem. Aby všichni měli rádi ten klub. Nemusí mít rádi naše město, ale musí mít rádi náš klub a ten sport. S tím souvisí to, že chceme aby bylo i vidět to, že in-line hokej je přínosem pro lední hokej. Bezpochyby je to ve fyzičce, bezpochyby je to v technice a myslím, že důkazem toho jsou kluci, které vidím hrát nejdéle a jsou nejmladší, a těmi jsou Jan Zahradníček a Jan Bartko. Věřím, že se to odrazí i v reprezentačních výběrech."

 
Aktuální články
Zápasy
Muži | Sobota 02.06.2018, 12:00
ZS Olomouc
IHC Eagles Olomouc - IHC Nový Jičín
12:5 (1:0, 2:1, 4:1, 5:3)
 
Muži | Sobota 02.06.2018, 17:00
Fortuna Aréna
ILHK Hradec Králové - IHC Nový Jičín
8:4 (2:0, 1:1, 3:1, 2:2)
 
Muži | Sobota 16.06.2018, 08:00
ZS Nový Jičín
IHC Nový Jičín - IHC Tajfun Valašské Meziříčí
11:2 ()
 
Muži | Sobota 16.06.2018, 11:00
ZS Nový Jičín
IHC Nový Jičín - IHC Kings Valašské Meziříčí
5:4 ()
 
Junioři | Sobota 27.05.2017, 16:00
ZS Černošice
SK Černošice - IHC Nový Jičín
8:6 ()
 
Junioři | Neděle 28.05.2017, 14:00
MEO Aréna, Přerov
IHC Nightbirds Přerov - IHC Nový Jičín
15:4 ()
 
Junioři | Neděle 04.06.2017, 10:00
ZS Nový Jičín
IHC Nový Jičín - IHC Devils Zlín
2:3 ()
 
Junioři | Neděle 04.06.2017, 12:00
ZS Nový Jičín
IHC Nový Jičín - IHC Uherský Brod
7:5 ()
 
 


MĚSTO NOVÝ JIČÍN

největším partner klubu
RSS